Europa League

VIDEO+FOTO C-aşa-i în tenis » Dezolantă în prima repriză, Steaua a scăpat cu 0-0 la pauză, dar a umilit-o pe Aalborg pînă la final, 6-0!

+23 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 18 septembrie 2014

Norocul a revenit în tabăra Stelei. După ce au ratat calificarea în grupele Champions League în ultimele secunde ale meciului cu Ludogoreţ, "roş-albaştrii" s-au descătuşat în prima etapă a grupelor Europa League.

Fără spectatori pe Naţional Arena, steliştii au început meciul abia în repriza a doua. Pînă atunci, danezii au fost ca în bancul acela cu atletul care aleargă singur şi termină pe locul 2.

Click aici pentru VIDEO!

Zidul Arlauskis
Thomsen a avut golul în gheată în minutul 2, cînd a şutat pe jos de la marginea careului, dar Arlauskis a fost pe minge. Cinci minute mai tîrziu, Thomsen scapă singur, lituanianul e din nou la post. Enevoldsen rămîne şi el singur, poarta e prea mică.

Arlauskis îl opreşte şi pe Frederiksen (24), apoi intervine din nou în faţa lui Enevoldsen (27). Scenariul se repetă şi în debutul primei reprize. Jacobsen e ignorat de stelişti, dar Arla e imbatabil.

Schimbarea decisivă
Gâlcă a sunat deşteptarea în minutul 50. Rusescu a intrat în locul lui Rîpă, iar Steaua a trecut la o aşezare mai ofensivă, cu 5 oameni de atac pe teren. Două minute mai tîrziu, Sînmărtean şi-a derutat adversarii, dar şi colegii, cu o centrare în careul advers care a aterizat direct în plasă.

Danezii au mai avut o tresărire de orgoliu la doar cîteva secunde distanţă, dar şi de data aceasta norocul a fost în tabăra Stelei. Szukala a respins în bară, iar Aalborg era cu moralul la pămînt. Ocazie după ocazie, dar Steaua conducea cu 1-0.

Super Keşeru!
Mai mult, Rusescu trimite puternic spre poartă, Larsen bîlbîie mingea, Keşeru încearcă s-o trimită în poartă şi e faultat. Roşu, penalty şi 3 puncte pentru Steaua! Rusescu transformă fără emoţii. Urmează 12 minute în care Keşeru s-a dezlănţuit. Hattrick şi o pasă genială cu călcîiul către Rusescu, care a bifat dubla.

Pentru Steaua urmează un program infernal, urmînd să întîlnească în următoarele două săptămîni Petrolul, Berceni, Astra şi Dinamo Kiev.

FINAL
Min 85 -
Iancu reia peste poartă
Min 74 -
Iese Keşeru şi intră Iancu
Min 73 - Gooool Steaua! Keşeru trimite o pasă cu călcîiul, iar Rusescu îl învinge pe Christensen cu un şut la colţul lung
Min 72 - Gooool Steaua! Keşeru reuşeşte hattrick-ul
Min 67 -
Breeveld îi lasă locul lui Papp
Min 66 - Gooool Steaua! Keşeru îl execută din nou pe Christensen cu un şut din 6 metri (VIDEO)
Min 63  -
Helenius intră în locul lui Jacobsen
Min 61 - Gooool Steaua! Keşeru scapă spre poartă şi îl execută pe Christensen cu un şut la colţul scurt (VIDEO)
Min 59 - Gooool Steaua! Rusescu transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă (VIDEO)
Min 58 -
Christensen intră în locul lui Enevoldsen
Min 58 - Larsen vede şi cartonaşul roşu!
Min 57 - Penalty pentru Steaua!
Larsen bîlbîie un balon şutat de Rusescu, Keşeru încearcă să reia în poartă, dar este faultat de portarul danez.
Min 52 -
Szukala respinge în bară!
Min 52 - Gooool Steaua! Sînmărtean aruncă un balon în careu, iar traiectoria îl păcăleşte pe Larsen (VIDEO)