Europa League

VIDEO Claudiu Keşeru a bătut un record deţinut de Steven Gerrard în Europa League

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 19 September 2014

Site-ul UEFA elogiază performanţa Stelei de a marca 6 goluri într-o partidă din grupele Europa League şi anunţă ce record a depăşit Claudiu Keşeru după hattrick-ul reuşit.
Steaua a învins-o fără drept de apel pe Aalborg cu 6-0, deşi în prima parte danezii au ratat pe bandă rulantă deschiderea scorului. Pentru formaţia lui Gâlcă au marcat Sînmărtean, Rusescu (2) şi Keşeru (3), ultimul reuşind să bată un record din 2010.

Keşeru a înscris în minutele 61, 65 şi 72 şi a depăşit recordul lui Steven Gerrard din Europa League, cînd a reuşit să marcheze un hattrick în 14 minute pentru Liverpool împotriva lui Napoli la data de 4 noiembrie 2010.

De asemenea, Steaua a devenit prima echipă din Europa League care marchează 6 goluri în grupe şi care cîştigă la o asemenea diferenţă, de la înfiinţarea competiţiei, în 2009.