Stranieri

Veşti bune pentru Victor Piţurcă » Bogdan Stancu a marcat în Turcia!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 19 septembrie 2014

Echipa românilor Bogdan Stancu şi Liviu Antal a cîştigat cu scorul de 2-0 pe terenul echipei Eskisehirspor, într-un meci contînd pentru etapa a treia din prima ligă turcă.

Cei doi români au fost titulari, însă doar Bogdan Stancu a jucat toate cele 90 de minute şi a reuşit să marcheze în minutul 86. Atacantul naţionalei României se află la al doilea meci consecutiv în care marchează pentru echipa turcă. Liviu Antal a fost titular pentru Genclerbirligi şi a fost înlocuit în minutul 80.

După această victorie, Genclerbirligi a urcat pe poziţia a treia, avînd un meci în plus faţă de celalalte echipe.

Bogdan Stancu este favorit să evolueze ca titular în partida cu Ungaria, urmînd să-l înlocuiască pe Ciprian Marica, suspendat după cartonaşul roşu încasat cu Grecia, 1-0. Atacantul lui Genclerbirligi se bate pentru un loc în primul ”11” cu Claudiu Keşeru, vîrful Stelei.