Cupa Romaniei

FOTO Steaua a avut nevoie de un om în plus pentru a trece de ACS Berceni în "şaisprezecimile" Cupei

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 25 septembrie 2014

Steaua a învins-o cu 3-0 pe ACS Berceni în şasprezecimile de finală ale Cupei României, după un meci dificil avut de formaţia lui Gâlcă în faţa ilfovenilor.
Prima repriză a aparţinut într-o oarecare măsură fotbaliştilor din Berceni, însă fără a reuşi să schimbe ceva pe tabela de marcaj, deşi în finalul primei părţi Pătraşcu a avut ocazia deschiderii scorului.

Momentul decisiv al partidei a fost în minutul 71, cînd Rodrigue, unul dintre cei mai activi fotbalişti ai ilfovenilor, a fost eliminat după un fault dur asupra lui Filip.

Primul gol al Stelei a venit cu un sfert de oră înainte de finalul jocului, cînd Iancu a profitat de o respingere greşită a lui Andreescu şi a înscris cu o lovitură de cap.

A doua reuşită a fost dată de acelaşi fotbalist al lui Gâlcă, care a finalizat cu un şut din prima după un contraatac perfect. Iar lovitura de graţie a dat-o tot Iancu, care a marcat în ultimul minut.

min. 75: GOL STEAUA!
Iancu profită de o respingere greşită a lui Andreescu şi înscrie cu o lovitură de cap
min. 72:
Chipciu îi ia locul lui Vîlceanu
min. 71: Rodrigue primeşte direct cartonaşul roşu, după un fault dur asupra lui Filip
min. 65:
Iancu şutează din 12 metri direct în bara transversală
min. 58:
Neagu îi ia locul lui Stanciu
min. 56:
Epaminonda execută o lovitură liberă, iar Cioranu trimite cu capul periculos, dar balonul se duce de puţin pe lîngă poarta lui Cojocaru
min. 32:
Iancu execută o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea se duce puţin peste poarta lui Andreescu