Mulţescu explică secretul tactic din spatele victoriei cu Viitorul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 28 septembrie 2014

Gheorghe Mulţescu a vorbit despre victoria Petrolului cu Viitorul, scor 3-1, şi a spus care a fost motivul schimbării lui Marinescu din prima repriză.

"Sînt un antrenor mulţumit, dar şi chinuit. Viitorul ne-a chinuit în prima repriză, ne-a obligat să jucăm cu pase lungi. Viitorul e o echipă care desenează frumos, dar nu are experienţă.

Echipa e mult mai ofensivă. Am fost obligat să fac schimbari, l-am băgat pe Fanchone. Am băgat şi un al doilea vîrf, aveam nevoie de forţă în atac. Am reuşit să punem presiune.

Astafei e un jucător care face şi travaliu, dar care caută şi golul. E o armă secretă pentru noi. Pe Marinescu l-am schimbat pentru că pe ultima treime nu mai avea viteza necesară. Aveam nevoie de un jucător mai de viteză, mai ofensiv", a declarat Mulţescu pentru Dolcesport.