Tenis

Simona Halep s-a calificat în "optimi" la Beijing după ce a trecut cu emoţii de Lin Zhu 7-5/6-4 » Românca a acuzat mari dureri la coapsă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 30 septembrie 2014

Simona Halep nu are timp de respiro la Beijing. A debutat duminică cu o victorie la simplu, iar ieri ea şi Raluca Olaru s-au calificat în optimi de finală la dublu.

Deşi a întîlnit o adversară modestă, care e abia numărul 168 WTA, Simona Halep a avut mari probleme. Din cauza unor dureri la coapsă, românca s-a chinuit, cîştigînd cu emoţii, scor 7-5, 6-4.

În optimile de finală va juca împotriva jucătoarei din Germania, Andrea Petkovici (17 WTA), semifinalistă la Wimbledon şi Roland Garros anul acesta.

Halep s-a mai întîlnit de 4 ori cu Petkovici, pe care a învins-o în 3 dintre meciuri minimum de set-uri. Ultima dată a fost în iunie 2014, la Roland Garros.

Halep s-a impus atunci la capătul unui meci de o oră şi 32 de minute, 6-2, 7-6 (7-4). Cele două au mai jucat în 2013 la Tokyo şi Nurnberg. În ambele turnee a fost finala competiţiei.

Sportiva născută în Bosnia a c]ştigat prima întâlnire, în 2009, chiar pe zgura de la Bucureşti, scor 6-2, 6-7 (2).

În turul precedent, Andrea Petkovici a învins-o pe Madison Keys destul de uşor, 6-2, 6-3.