VIDEO Meciul 300, cu ghinion pentru medieşeni! Petrolul a învins Gaz Metan, după o gafă uriaşă a lui Milos Buchta

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 octombrie 2014

Petrolul a reuşit să se impună cu 1-0 pe propriul teren în faţa lui Gaz Metan, după o gafă uriaşă produsă de portarul Milos Buchta.Gafa făcută de portarul medieşenilor în minutul 12 a dictat soarta partidei. Goalkeeperul a încercat să degajeze un balon venit de la un coechipier, însă mingea l-a lovit pe Astafei în braţ şi a intrat în poartă.

Pînă la pauză doar eroarea lui Pecanha, care a ieşit greşit la un balon, a mai fost în prim-planul partidei. Portarul ploieştenilor a fost salvat de Satli, care a respins cu capul din faţa porţii rămase goală.

Gaz Metan Mediaş a bifat în partida cu Petrolul al 300-lea meci pe prima scenă fotbalistică din România.

După etapa a 10-a, Petrolul a adunat 20 de puncte şi a urcat pe locul 3, cel puţin pînă mîine cînd vor juca Dinamo şi Astra, echipe care au doar 9 meciuri. De partea cealaltă, Gaz Metan ocupă locul 9, cu 12 puncte.