FOTO şi VIDEO Oţelul - Steaua 0-3 » Roş-albaştrii cîştigă fără emoţii şi rămîn pe primul loc

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 05 octombrie 2014

Steaua a cîştigat partida de la Galaţi, scor 3-0 şi s-a distanţat de CFR Cluj, care va juca mîine cu Tîrgu Mureş.

Campioana României în exerciţiu venea după un rezultat de egalitate pe propriul teren cu Astra, scor 0-0. De partea cealaltă, gălăţenii veneau după umilinţa suferită pe terenul Pandurilor, scor 4-0.

Steaua a cîştigat fără emoţii, conducînd cu 2-0 la pauză, după două goluri marcate în minutele 21 şi 23, iar gălăţenii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Helder din minutul 16.

După 10 etape, Steaua este pe primul loc, cu 25 de puncte. Şteliştii se află la trei puncte în faţa celor de la CFR Cluj, cu un meci în plus.

Vezi AICI desfăşurarea liveTEXT a meciului

GOLURILE: 1-0 Latovlevici '21 VIDEO, 2-0 Sînmărtean '23 VIDEO, 3-0 Szukala '63 VIDEO

Oţelul este echipa cu cele mai multe cartonaşe roşii încasate, 8 la număr! De asemenea, gălăţenii au utilizat cei mai mulţi jucători în primele 9 runde, 31! Steaua este singura formaţie fără debutanţi în 2014/15, capitol unde gălăţenii ocupa primul loc cu 12 jucători.

Echipele de start:

Oţelul: Hotoboc - Mişelăricu, Miron, Sipovici, Popescu - Cojoc, Helder - Brigido, Cernat, Popa - Jula
Rezerve: Vlasie, Milea, Murgoci, N. Cucu, Avdici, A. Zaharia, Tudorie

Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Sînmărtean - Chipciu, Rusescu, Tănase - Keşeru
Rezerve: Cojocaru, Rîpă, Luchin, Filip, Iancu, Breeveld, Neagu