Nationala

FOTO şi VIDEO România nu reuşeşte să treacă de Ungaria, după un meci cu două reprize total diferite, scor 1-1

+19 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 11 octombrie 2014

România a pierdut victoria în faţa Ungariei pe finalul meciului, după ce a condus pînă în minutul 82, maghiarii reuşind să restabilească egalitatea. Astfel, cele două formaţii şi-au împărţit punctele după rezultatul de 1-1 de pe Arena Naţională.

Aşa cum era de aşteptat, în timp ce se intona imnul Ungariei, suporterii românii au fluierat şi au scandat fără a-ţi auzi nici măcar propriile gînduri. Presiunea meciului a fost atît de puternică încît şi arbitrul partidei a simţit-o, iar în minutul 2 a luat o brichetă de pe gazon şi a dus-o la marginea terenului. Gîndul tuturor românilor a fugit îndată la cazul "Bricheta", cînd Steaua a cîştigat la "masa verde" o partidă în faţa Rapidului.

Imediat cum arbitrul a fluierat reînceperea partidei, Răzvan Raţ a oferit prima fază periculoasă a meciului, cînd a trimis un balon în faţa porţii de unde portarul Kiraly a intervenit şi a respins mingea înapoi la fotbalistul lui PAOK, care a încercat pentru a doua oară să trimită în careu, de această dată un fundaş ungur a respins în corner. Două minute mai tîrziu, Victor Piţurcă a fost nevoit să facă prima schimber, după ce Dorin Goian n-a mai putut continua partida. Selecţionata Ungariei a reuşit să înscrie cu 6 minute înainte de pauză, dar golul le-a fost anulat pentru poziţie de offside.

Pericolul s-a mutat la poarta lui Kiraly, iar în finalul primei părţi geniul lui Lucian Sînmărtean s-a văzut, după ce a trimis o centrare lungă către Raţ, iar acesta i-a trimis în centrul careului lui Rusescu, care a marcat cu un şut fără speranţă pentru portarul maghiar. VIDEO

Repriza secundă a început cu o modificare efectuată de Pal Dardai, care l-a trimis în teren pe Nikolici şi l-a scos pe Stieber. Piţurcă a reacţionat şi el în minutul 66, cînd l-a înlocuit pe Sînmărtean, uşor obosit, cu Tănase.

Cu 20 de minute înainte de final, Rusescu a trimis cu capul o minge în plasa porţii lui Kiraly, dar "centralul" a intervenit şi a anulat golul pentru offside. Maghiarii au revenit în joc, iar în minutul 82, Dzsudzsak a înscris dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. VIDEO

Stancu îi ia locul lui Maxim
min. 82: GOL UNGARIA! Dzsudzsak înscrie dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri
min. 52:
Pintilii îl deposedează perfect pe Nikolici şi "tricolorii" îndepărtează pericolul
România intră la vestiare cu avantaj de un gol
min. 45: GOOOL ROMÂNIA! RAUL RUSESCU înscrie din centrul careului, după o centrare venită de la Răzvan Raţ!
min. 39:
Juhasz înscrie, dar golul este anulat pentru offside
min. 36:
Lucian Sînmărtean îşi arată clasa şi trece de 3 fotbalişti maghiari, dar mingea pe care încearcă să o trimită în careu este trimisă în corner
min. 15:
Maxim primeşte o pasă, defensiva ungurilor este surprinsă, dar şutul fotbalistului nostru nu prinde spaţiul porţii
min. 11:
Sînt incidente în dreptul suporterilor noştri, crainicul partidei le cere acestora insistent să înceteze
min. 7:
Elek îl faultează pe Maxim şi apoi îl loveşte involuntar cu genunchiul în cap, arbitrul îl avertizează verbal pe fotbalistul maghiar
min. 5:
Sînmărtean execută un corner, dar Stieber respinge în faţă şi elimină pericolul
min. 5:
Dorin Goian iese accidentat de pe teren, iar în locul său intră Florin Gardoş
min. 3:
Raţ centrează în faţa porţii, portarul maghiar intervine, dar balonul ajunge înapoi la fundaşul stînga care încearcă o nouă minge în careu, de această dată fotbaliştii ungurii resping convingător
min. 2:
Suporterii au aruncat cu o brichetă în teren. "Centralul" a dus obiectul la marginea terenului
min. 1:
A început partida, spectatorii români sînt în picioare şi îi susţin pe "tricolori"!

Echipele de start:

România: Tătăruşanu - Chiricheş, Dr. Grigore, Goian, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Sînmărtean - Rusescu

Ungaria: Kiraly - Varga, Korcsmar, Juhasz, Kadar - Gera, Elek - Lovrencsics, Dzsudzsak, Stieber - Szalai

"Tricolorii" au cîştigat primul meci în deplasare, cu Grecia, scor 1-0, în timp ce maghiarii au pierdut pe teren propriu cu Irlanda de Nord, scor 1-2.

O înfrîngere ar fi un dezastru pentru echipa antrenată de Pal Dardai, care ar rămîne cu 0 puncte după două dispute.

În schimb, o victorie ar transforma echipa lui Victor Piţurcă în favorită la cîştigarea grupei.