VIDEO + FOTO Real Madrid - Barcelona 3-1 » Echipa lui Carlo Ancelotti ajunge la al 8-lea succes consecutiv în toate competiţiile

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 25 October 2014

Real Madrid reuşeşte să se apropie la un singur punct de Barcelona după victoria superbă de pe Santiago Bernabeu, scor 3-1. Catalanii sînt practic la primele goluri primite în acest sezon.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru catalani. Neymar a deschis scorul cu un şut din marginea careului.

Madrilenii au egalat în minutul 35 după un penalty transformat de Cristiano Ronaldo. A doua repriză a fost controlată în întregime de gazde.

Pepe a făcut 2-1 cu o lovitură de cap bine plasată. Karim Benzema a făcut 3-1 în minutul 61, acesta avea să fie şi scorul final.

min. 82:
Barcelona controlează jocul, dar nu reuşeşte să pună pericol la poarta lui Casillas! Real Madrid se mulţumeşte să plece pe contraatac

Rakitici şutează pe jos, mingea trece pe lîngă poartă
min. 61: GOOOOL REAL MADRID! Karim Benzema este servit excelent de James, trage la colţul lung, fără speranţe pentru Bravo
min. 60:
Xavi iese, intră Rakitici
min. 56:
Torpilă a lui Mathieu de la 30 de metri, mingea este respinsă de Casillas

Toni Kroos, 6 assisturi, peste oricare alt jucător al Realului

min. 51: GOOOL REAL MADRID! Pepe înscrie cu capul după o centrare venită din corner
min. 46: A început repriza secundă!
Statistica primei reprize!

min 45+1: PAUZĂ!

Lionel Messi a primit pentru a 7-a oară într-un meci cu Real, de 3 ori mai mult decît împotriva fiecărui alt adversar

min. 44:

James Rodriguez reia cu capul de la 10 metri, mingea se duce puţin pe lîngă poartă
min. 39:
Real Madrid controlează joacul în ultimele minute, deşi posesia este per total a Barcelonei, 57%-43% pînă în acest moment.
min. 38: Iniesta vede şi el galben

19 goluri în 11 meciuri are Ronaldo în acest sezon de La Liga

min. 35: GOOOOL REAL MADRID! Cristiano Ronaldo înscrie din penalty
min. 34:
Pique primeşte galben
min. 34:
Pique lovşte mingea cu mîna după o centrare a lui Marcelo! Este PENALTY!
min. 33:
Ronaldo reia cu capul de la 11 metri, mingea îl loveşte pe Pique
min. 28:
Neymar primeşte în faţa porţii, dar este blocat în ultima clipă.
Brazilianul a reuşit o superfază în faţa lui James Rodriguez

min. 24: Lionel Messi primeşte în 7 metri, argentinianul pune latul, dar din nou Casillas respinge
min. 23:
Messi şutează de la 16 metri, Casillas e atent şi respinge
min. 20:
Real Madrid pleacă pe contraatac, dar Busquets e atent şi reuşeşte să respingă în aut

Costurile echipelor de start:

min. 14:

Neymar primeşte şi el cartonaş galben
min. 11:
Benzema reia frumos cu capul, mingea loveşte transversala, atacantul urmăreşte mingea, trage din nou la colţul scurt, dar mingea muşcă din bară şi se duce peste poartă
min. 9:
Lionel Messi primeşte cartonaş galben după un fault la Kroos
min. 6:
Karim Benzema este servit în faţa porţii, deviază frumos, mingea se duce pe lîngă poartă

Xavi joacă azi al 41-lea El Clasico şi este depăşit doar de Francisco Gento, care are 42

min. 3: GOOOL BARCELONA! Neymar şutează excelent de la 16 metri la colţul lung şi îl învinge pe Casillas