"Brichetă" observator » Alexandru Deaconu va superviza derby-ul dintre Steaua şi Dinamo

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Gazeta Sporturilor de ieri a avut dreptate în ceea ce priveşte delegarea lui Cristi Balaj la Derby de România. Băimăreanul de 43 ani a arbitrat de cinci ori cel mai important meci din fotbalul românesc, în trei competiţii diferite: campionat, Cupă şi Supercupă.

Dinamo a cîştigat în două rînduri, iar Steaua s-a impus în ultimele două dispute. Balaj va arbitra pentru a şasea oară un meci Steaua - Dinamo, ultima oară fiind în august 2013, atunci cînd roş-albaştrii s-au impus cu 2-1. Acesta va fi ajutat la cele două tuşe de Sebastian Gheorghe, din Suceava, şi de Vasile Marinescu, din Bucureşti.

Observatorul partidei este Alexandru Deaconu, fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, cunoscut ca un susţinător al roş-albaştrilor, cel care în martie 2008 a oprit meciul Rapid - Steaua la scorul 1-0, pierdut la masa verde cu 3-0 de giuleşteni după ce un fan a aruncat cu o brichetă în "central".

Urmăreşte AICI fazele minut cu minut şi susţine-ţi echipa în Derby! Fii primul care comentează!