Cupa Romaniei

FOTO Nici o seară fără dramă în Giuleşti » Rapid a condus aproape tot meciul, dar a pierdut calificarea în ultimele 10 minute

+54 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 30 octombrie 2014

CFR Cluj se califică în sferturile Cupei României după un meci palpitant în Giuleşti, 2-1 cu Rapid.

Giuleştenii au sperat că pot provoca una dintre surprizele optimilor şi să o elimine pe CFR Cluj. În minutul 10, Rada l-a faultat în careu pe Boukaka, iar giuleştenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă. Felgueiras a intervenit la penalty-ul executat slab de Pancu, însă atacantul Rapidului a împins în poartă mingea respinsă în faţă de portughez.

Gazdele au reuşit să blocheze asaltul "feroviarilor" lui Miriuţă pînă în minutul 79, cînd Tiago Lopes a trimis perfect în faţa porţii, de unde Dore a reluat în plasă. Clujenii şi-au asigurat calificarea cu 4 minute înainte de final, cînd Chanturia a recuperat o minge bîlbîită de Bornescu şi a înscris cu un şut puternic.

FINAL
Min 90+1 - Dore este eliminat!
Min 86 - Gol CFR Cluj! Chanturia înscrie cu un şut puternic după o bîlbîială a lui Bornescu
Min 80 - Dică vede galben pentru simulare
Min 79 - Gol CFR Cluj! Dore înscrie cu un şut din 6 metri
Min 78 - Martin îl driblează pe Felgueiras, însă îşi închide unghiul şi trimite pe lîngă poartă
Min 73 - Iese Roşu şi intră Negru
Min 70 - Dore reia cu capul direct în braţele lui Bornescu
Min 69 - Coman reia puţin peste poartă din apropiere
Min 64 - Iese Boukaka şi intră Al. Coman
Min 59 - Bornescu intervine la şutul lui Jakolis, apoi bîlbîie un nou balon trimis spre poarta sa