VIDEO+FOTO Rapid - CSMS Iaşi 0-1 » Prima victorie din Liga 1 pentru CSMS Iaşi » Giuleştenii au căzut pe penultimul loc

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 04 November 2014

Primul meci al zilei s-a disputaîn Giuleşti, unde Rapid şi CSMS Iaşi s-au înfruntat într-un meci important din zona retrogradării.

Vezi aici golul lui Wesley din penalty (28')

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a meciului

Problemele pentru Rapid au început încă de la încălzire, cînd Daniel Pancu s-a accidentat, iar în locul lui a intrat Alexandru Dan.

CSMS Iaşi a început mai bine şi a avut două ocazii în primele două minute ale meciului, prin Onduku şi Ţigănaşu, dar de fiecare dată, Bornescu a intervenit salvator. Portarul Rapidului a fost din nou decisiv în minutul 5, cînd a intervenit în faţa lui Wesley.

Bornescu nu a mai avut ce să facă la penalty-ul transformat de Wesley, în minutul 28, penalty acordat după faultul lui Al. Dan asupra lui Plămadă.

În a doua repriză, ieşenii s-au mulţumit doar cu păstrarea rezultatului şi să pună în pericol poarta rapidistă doar pe contra-atac. În a doua parte, Rapid a avut ocaziile mai periculoase, dar nu a reuşit să-l învingă pe Grahovac.

În minutul 90, Mera a faultat în careu şi a văzut al doilea cartonaş galben. Wesley a bătut lovitura de pedeapsă, dar a trimis peste poartă.

CSMS Iaşi a acumulat nouă puncte şi a urcat pe locul 17, în faţa celor de la Oţelul şi la egalitate cu Rapid, locul 15.

Echipele de start:

Rapid: Bornescu- Tînc, Al. Iacob, Mera, N. Vasile- Al. Dan, E. Dică - Martin, Rui Miguel, Buş - I. Roşu

Rezerve: Drăghia, Fl.Călin, Al.Coman, Cojocnean, Stoica, Balint

Antrenor: Marian Rada

CSMS Iaşi: Grahovac- I.Voicu Plămadă, L.Munteanu, Ţigănaşu- Creţu, Novac-Bosoi, Al.Ciucur- Onduku, Welsey

Rezerve: Grecu, Bădic, Vişa, Dobre, Crengăniş, Bole, Dima

Antrenor: Nicolo Napoli