Handbal

FOTO Nici de această dată! HCM Baia Mare stă la mîna rezultatelor pentru a se califica în grupele principale din Champions League! Româncele au pierdut iar cu Metz, 23-24

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 21 noiembrie 2014

HCM Baia Mare avea nevoie de un egal pentru a fi sigură de calificarea în grupele principale din Champions League.
Campioana României, HCM Baia Mare, a cîştigat meciul de săptămîna trecută, la Lublin, în Polonia, înregistrînd a doua victorie în grupă, 28-22.

Echipa lui Costică Buceschi nu a mai putut repeta performanţa şi azi, în meciul cu franţuzoaicele de la Metz. Băimărencele au condus la pauză, scor 12-10, însă a doua repriză a fost foarte slabă pentru românce, fiind pierdută cu 11-14. Scorul final a fost 23-24 în favoarea lui Metz, care este sigură de calificare.

Metz s-a impus şi în primul meci, din Franţa, administrînd cea mai severă înfrîngere a HCM-ului în acest an din Champions League, scor 34-24.

HCM depinde acum de meciul de mîine dintre Larvik şi Lublin. Pentru ca româncele să meargă mai departe trebuie ca Larvik să se impună, lucru care ar fi absolut normal. Norvegiencele au 5 victorii în primele 5 meciuri din grupă.