Europa League

Cod roşu pentru Steaua! Dinamo Kiev bate tot în Ucraina înainte de meciul de pe Naţional Arena » Victorie în deplasare cu Vorskla

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 30 November 2014

Veştile pentru roş-albaştri din Ucraina nu sînt deloc bune. Dinamo Kiev este în formă maximă înainte de meciul cu Steaua.

Ultimul adversar al Stelei din grupele Europa League a cîştigat meciul din campionat cu Vorskla Poltava, scor 3-0, în deplasare.

Deşi în prima repriză nu a reuşit să înscrie, Dinamo Kiev şi-a revenit după pauză, cînd a înscris într-un interval de 15 minute de 3 ori.

Yarmolenko şi Mbokani cu o dublă au adus victoria oaspeţilor care păstrează diferenţa de 5 puncte faţă de Şahtiorul lui Mircea Lucescu.

Pentru a se califica mai departe, Steaua trebuie să cîştige în faţa lui Dinamo Kiev în ultima etapă a grupelor Europa League, iar Aalborg să nu cîştige la Rio Ave.