Cupa Romaniei

Scandal la CS Mioveni - CFR Cluj » Fază ciudată la golul 6 al meciului, care a provocat stupoare şi a încins spiritele

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 02 decembrie 2014

Moment ciudat în minutul 87 al partidei din sferturile de finală ale Cupei României, CS Mioveni - CFR Cluj 3-4.
La scorul de 3-2 în favoarea argeşenilor, o aruncare de la margine a produs multă stupoare în rîndul gazdelor.

Clujenii trebuiau să le ofere mingea jucătorilor lui Niculescu, după ce argeşenii o trimiseseră în afara jocului intenţionat pentru ca un coechipier să primească îngrijiri medicale. Chanturia a trimis înspre careul argeşenilor, mingea a ajuns la Tiago Lopes şi acesta a oprit-o, apoi Tade a venit din spate, a intrat în careu şi a înscris!

Un moment asemănător s-a petrecut şi în UEFA Champions League, cînd Luiz Adriano a fost exact în rolul lui Tade de azi. A sprintat după o minge trimisă intenţionat la adversaro, a furat balonul, a driblat portarul şi a egalat: 1-1! Pînă la urmă Şahtior s-a impus categoric, 5-2.

Atunci, ucrainenii au returnat mingea adversarilor şi i-au lăsat să înscrie. De această dată, clujenii nu au avut nici o reacţie, ba chiar au forţat şi au marcat şi golul de 4-3, după ce Mioveniul a avut 3-0.

La finalul jocului jucătorii CFR-ului au fost atacaţi cu bulgări de zăpadă de fanii gazdelor, care n-au putut accepta cum echipa lor a fost învinsă, deşi a condus cu 3-0.