Cupa Romaniei

Ionel Dănciulescu îi ia apărarea prietenului Claudiu Niculescu: "Mi-ar fi ruşine să cîştig aşa cum a făcut-o CFR cu Mioveni!"

Articol de Iulia Iordache  —  Friday, 05 December 2014

CS Mioveni a eliminat două nume mari în acest sezon al Cupei României, prima a fost Astra în "şaisprezecimi", 3-1, urmată de Dinamo în "optimi", 1-0, iar în jocul din "sferturi" a condus cu 3-0 CFR Cluj, dar a fost învinsă cu 4-3. La finalul partidei, argeşenii au acuzat lipsa de fair-play a ardelenilor.

Ionel Dănciulescu, antrenorul lui Dinamo, spune că nu există explicaţie pentru ce au făcut clujenii.

"Mi-ar fi ruşine să cîştig aşa cum a făcut-o CFR cu Mioveni! Cele mai dureroase sînt declaraţiile celor de la CFR după meci. Noi, cei de la Dinamo, le-am adus lor un titlu, am respect faţă de ei, dar e o mare greşeală ce au făcut. În locul lor aş cere rejucarea, pentru că aş fi sigur că ar bate iar.

Niculescu (n.r. antrenor la Mioveni) era nervos după meci, ţipa cînd l-am sunat, aşa că i-am zis că vorbim mai încolo. E normal... aveau 3-0 la pauză. Era o performanţă pentru ei", a spus Dănciulescu într-o conferinţă de presă.

Citeşte şi: Fair-play îngheţat » CFR Cluj se califică în semifinale, după o victorie controversată: 4-3 cu CS Mioveni

Ioaniţoaia despre încercarea celor de la CFR de a justifica un gest jenant » Avocaţii penibilului