VIDEO Zi tristă, dar istorică » Viitorul a pierdut cu FC Botoşani, 1-2, dar i-a oferit primele minute în Liga 1 lui Ianis Hagi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 05 decembrie 2014

Începînd de aseară, fotbalul românesc are un nou Hagi. În partida cu FC Botoşani, 1-2, Gheorghe Hagi a decis să-l debuteze în Liga 1 pe fiul său, Ianis, care a împlinit în octombrie 16 ani!

Acesta a fost introdus pe teren în minutul 89, în locul lui Silviu Pană. Debutul nu a fost unul fericit pentru tînărul mijlocaş. Viitorul a pierdut cu 2-1 pe teren propriu. Hadnagy a deschis scorul în minutul 8, iar Florin Tănase a egalat peste 10 minute.

Gazdele au forţat victoria, însă elevii lui Leo Grozavu au dat lovitura în minutul 80, cînd Batin a marcat golul victoriei. A fost primul eşec în Liga 1 pentru Gheorghe Hagi pe banca Viitorului. Pînă aseară acesta strînsese trei victorii şi trei remize.