Cupa Ligii

VIDEO+FOTO Noroc cu Marc » Dinamo merge în semifinalele Cupei Ligii, după 3-2 la penalty-uri cu U Cluj

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 13 decembrie 2014

Dinamo s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după 0-0 şi 3-2 la penalty-uri cu U Cluj.
Meci slab în ”Ştefan cel Mare”, unde Dinamo a arătat la fel de prost ca la eşecul zdrobitor cu Astra, 1-6. Mengolo şi Ceppelini puteau înscrie în prima parte a meciului, însă ambii au ratat cadrul porţii. Bilinski a avut şi el golul în gheată în debutul reprizei secunde, dar l-a luat la ţintă pe Dolha.

Dănciulescu i-a aruncat în luptă pe Lemac şi Patrick Petre, însă degeaba. Tot Clujul putea da lovitura în minutul 79, cînd Stojanovici şi Viveiros s-au precipitat în faţa porţii. Kovacs a fost şi el aproape de gol în ultimele secunde, dar Marc a fost vigilent şi i-a ţinut pe "cîini" în joc.

După nu mai puţin de 5 penalty-uri ratate, "cîinii" s-au impus la loviturile de pedeapsă, scor 3-2.

Urmează penalty-urile
Min 120+1 - Kovacs trece de doi adversari, însă şutul său este respins în corner de Marc
Min 113 - Dolha respinge slab, mingea ajunge la marginea careului la Patrick Petre, însă acesta trage peste poartă
Min 100 - Nici o ocazie importantă în prima parte a prelungirilor
Urmează prelungiri
Min 87 - Jovanovici reia puternic din apropiere, însă Marc reuşeşte să respingă
Min 87 - Gravenberch este avertizat
Min 85 - Iese Bărboianu şi intră Fai
Min 81 - Lemac intră în locul lui Bilinski
Min 79 - Mengolo şutează pe jos în faţa porţii, Nedelcearu respinge pînă la Viveiros, care trimite însă pe lîngă poartă (VIDEO)
Min 78 - Durimel respinge în Stojanovici, iar mingea se scurge la o palmă de poarta lui Marc
Min 78 - Matei şutează puţin pe lîngă de la 20 de metri
Min 76 - Viveiros intră în locul lui Lemnaru
Min 74 - Galben pentru Petre
Min 71 - Petre intră în locul lui Grecu
Min 70 - Ceppelini interceptează un balon respins aiurea de Filip, însă nu reuşeşte să profite de gafa dinamovistului
Min 62 - Iese Cristocea, intră Stojanovici
Min 60 - Gravenberch îl păcăleşte pe Durimel şi trimite în faţa porţii, unde Marc intervine în ultimul moment în faţa lui Lemnaru
Min 49 - Galben pentru Lazăr
Min 49 - Bilinski primeşte un balon în interiorul careului advers, dar şutul său din întoarcere este respins de Dolha (VIDEO)