VIDEO Dramatism la Doha » Napoli o învinge la penalty-uri pe Juventus şi cîştigă Supercupa Italiei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 22 decembrie 2014

Într-un meci disputat în Qatar, la Doha, Napoli a cîştigat Supercupa Italiei, după ce a învins-o pe Juventus, (2-2, 8-7 d. pen.)

Juventus a început mai bine meciul şi a deschis scorul în minutul 5, prin Carlos Tevez, care a profitat de o neînţelegere a fundaşilor adverşi.

În a doua repriză, Napoli a reuşit egalarea prin Gonzalo Higuain, care a marcat în minutul 68 şi a trimis meciul în prelungiri.

În prima repriză de prelungiri, Carlos Tevez a reuşit dubla, dar cu două minute înainte de final, Higuain a înscris din nou, iar meciul s-a decis la penalty-uri.

Napoli s-a impus cu 8-7 la penalty-uri. La napoletani au ratat Jorginho, Mertens şi Callejon, iar la torinezi au ratat Carlos Tevez, Chiellini, Pereyra şi Padoin.