Stranieri

Cu Vlad Chiricheş integralist, Tottenham a ţinut-o în şah pe Manchester United » Românul a fost erou pentru echipa sa

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 28 December 2014

Vlad Chiricheş a fost titular în derby-ul etapei din Premier League, dintre Tottenham şi Manchester United, scor 0-0 şi a avut o evoluţie foarte bună.

Folosit ca fundaş dreapta, Chiricheş a jucat foarte bine şi i-a blocat excelent pe jucătorii adverşi.

Încă din primele minute ale partidei, românul s-a făcut remarcat, după ce l-a blocat de două ori în careu pe Radamel Falcao.

În minutul 23, Mata a trimis mingea în bară, din lovitură liberă, iar Chiricheş a scos mingea de pe linia porţii.

Chiar dacă a fost mai periculoasă, Manchester United nu a reuşit să cîştige şi se află pe locul 3 în Premier League, cu 36 de puncte. Tottenham a acumulat 31 de puncte şi este clasată pe locul 6.

Şase meciuri a jucat Chiricheş în Premier League, iar în cinci partide a fost titular