Fotbal   •   Amicale   •   Bursaspor - Dinamo 3-1

FOTO Patrick Petre, singura rază de speranţă » Debut amar pentru Mihai Teja la comanda lui Dinamo: 1-3 cu Bursaspor

Foto: Octavian Cocoloş (FC Dinamo)

Articol de Victor Vrînceanu   —  sâmbătă, 17 ianuarie 2015

La prima apariţie din 2015, roş-albii au dezamăgit. Puştiul de 17 ani a salvat imaginea dinamoviştilor

Dinamo a cedat fără drept de apel în primul meci amical al cantonamentului de iarnă, 1-3 cu ocupanta locului 5 din prima ligă turcă, Bursaspor. Adversarii nu au aliniat cea mai bună garnitură posibilă, lipsind numele grele ca Taiwo, Josue sau Sebastien Frey.

Click aici pentru FOTO de la meci!

Prima repriză a fost dominată autoritar de turci, care s-au distrat cu fundaşii lui Dinamo şi au reuşit un gol printr-un lob de la 25 de metri. La pauză era scor de neprezentare în favoarea gazdelor, care au avut şi o reuşită anulată pe motiv de ofsaid.



În partea secundă, Teja a schimbat aproape toată echipa, cei nou intraţi descurcîndu-se mai bine, în condiţiile în care şi Bursa şi-a modificat garnitură. În ultimul minut, Boubacar a mai splălat ruşinea de la punctul cu var, transformînd penalty-ul scos de Patrick Petre.



Plusuri

  • Tinerii Ionuţ Şerban şi Dorin Rotariu au alergat cît 3 şi, chiar dacă n-au avut prea multe realizări, au încercat măcar să-l convingă pe Teja că se poate baza pe ei. Roti a şi fost responsabilizat cu executarea fazelor fixe.

  • Un alt puşti, Patrick Petre, a fost introdus pe gazon în minutul 63 şi a arătat chiar de la prima atingere a balonului un tupeu pozitiv. El a reuşit în mai multe rînduri să evite cu eleganţă intrările dure ale adversarilor şi a intrat în combinaţii rapide cu colegii săi. Ca o încununare a evoluţiei bune, micul Petre a scos penalty-ul din minutul 90.
  • Niculae a rămas pe teren pînă în minutul 70. Deşi se vede că vine după o perioadă lungă în care nu a jucat, cele mai periculoase faze ale "cîinilor" au plecat din gheata lui, prin şuturi puternice şi precise, care l-au pus în dificultate pe portarul turcilor.
Minusuri
  • Prestaţia apărării a fost absolut penibilă, în special pe axul central, unde Durimel şi estonianul aflat în probe, Mikk Reintam, au fost ridiculizaţi constant de oamenii pe care trebuia să-i marcheze. Nici introducerea lui Nedelcearu nu a schimbat cu nimic în bine defensiva. Concluzia? E nevoie urgentă de fundaşi centrali!

  • Sentimentul general dat de Dinamo a fost unul de letargie, jucătorii nefiind obişnuiţi încă, probabil, cu trecerea de la vacanţă la efort susţinut. Pe Teja îl aşteaptă tare mult de muncă!

Bursaspor - Dinamo 3-1

Şen (11), Bakambu (33), Tufan (40) / Boubacar (90-pen)

Bursaspor: Tekin (Kocuk, 77) - Ozbayraklı (Cetin, 68), Cinaz, Aziz ( Pehlivan, 68), Taşdemir - Yılmaz (Mertcan, 46), Belluschi (Traore, 46) - Tufan, Şen (Ertugrul 46), Bakambu - Unal. Antrenor: Enes Unal



Dinamo: T. Marc - Bărboianu (Fai, 46), Durimel (A. Radu, 80), Reintam (Nedelcearu, 46), St. Filip (Dudea, 82) - I. Şerban (Boubacar, 46), Elhamed - D. Rotariu (Gavrilă, 46), C. Matei (Bilinski, 46), V. Lazăr (P. Petre, 63) - M. Niculae (Henrique, 70). Antrenor: Mihai Teja





Golgeter din "B"

"Cîinii" s-au înţeles cu mijlocaşul ofensiv Valentin Munteanu, 25 de ani, de la Fortuna Poiana Cîmpina. Munteanu este golgeterul formaţiei sale, cu 7 reuşite în acest sezon. Înţelegerea este valabilă din vară. Dacă-l vor pe jucător de acum, dinamoviştii trebuie să achite 8.000 de euro celor de la Cîmpina.





Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.