Tenis

Simona Halep a cîştigat fără probleme şi s-a calificat în turul al treilea la Australian Open! Cu cine va juca în următorul meci

Simona Halep, FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 21 ianuarie 2015

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Australian Open, după ce a învins-o pe Jarmila Gajdosova, scor 6-2, 6-2.

Românca, locul 3 WTA, a jucat fără greşeală şi nu i-a dat nici o şansă adversarei sale, clasată pe locul 62 WTA.

Simona Halep a început foarte bine meciul, reuşind două break-uri în primul set şi datorită unui serviciu foarte bun şi a loviturilor foarte bine plasate a cîştigat toate game-urile pe serviciul propriu.

În al doilea set, Halep şi-a continuat jocul excelent, iar adversara nu a putut să îi pună probleme. Românca a reuşit din nou două break-uri şi a cîştigat meciul.

Simona Halep va juca în turul al treilea cu Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, care a învins-o în două seturi pe Kristina Mladenovici.

Mattek-Sands a cîştigat în 2012 turneul de dublu mixt de la Australian Open, cînd a făcut pereche cu Horia Tecău.

3-2: Gajdosova loveşte foarte puternic şi rămîne aproape de Simona Halep
3-1: Halep este foarte sigură pe ea şi foarte concentrată şi cîştigă fără probleme game-ul

5-2:
Gajdosova revine de la 0-30 şi cîştigă al doilea game al său. Simona Halep va servi pentru set
5-1:
Simon Halep serveşte în continuare foarte bine şi se apropie de cîştigarea primului set
4-1:
Românca îşi continuă prestaţia foarte bună şi face al doilea break din acest set, graţie unor lovituri foarte bine plasate
3-1:
Simona Halep cîştigă cel mai lung game al meciului
2-1: Gajdosova a servi foarte puternică şi a cîştigat game-ul la 0
2-0:
Halep serveşte  foarte bine şi îşi cîştigă serviciul
1-0:
Simona Halep a început bine meciul şi face break în primul game!
A început partida!

---------------------------------------------------------

UPDATE 14:40: Cele două jucătoare au intrat pe teren, pentru încălzire, iar meciul va începe în cîteva minute.

UPDATE 14:30: Meciul dintre Rafael Nadal şi Tim Smyczek a durat 4 ore şi 15 minute şi s-a terminat cu victoria în cinci seturi, scor 3-2.