Tenis

Simona Halep i-a lăsat cu gura căscată pe oficialii WTA: "S-a dus ca o tornadă în sferturile de finală"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 25 January 2015

Site-ul oficial al WTA a comentat victoria obţinută de Simona Halep în optimile de finală de la Australian Open împotriva belgiencei Yanina Wickmayer, scor 6-4, 6-2.
"Halep s-a dus ca o tornadă în sferturi. În doar 79 de minute, Simona a reuşit 23 de lovituri cîştigătoare şi a obţinut prima ei victorie în faţa belgiencei Wickmayer.

Simona şi-a ridicat din nou nivelul în faţa unei adversare periculoase, pe care a învins-o însă în două seturi. A reuşit o lovitură cîştigătoare la fiecare trei minute şi jumătate. Cifrele sînt uimitoare", a notat site-ul oficial al WTA.

Simona Halep s-a calificat din nou în sferturi, la fel ca anul trecut. De această dată va evolua împotriva rusoaicei Ekaterina Makarova, a 11-a jucătoare a lumii. Simona Halep va juca împotriva rusoaicei marţi, 27 ianuarie, la o oră ce va fi stabilită ulterior.