Tenis

Meciul turneului! Novak Djokovici l-a învins pe Stan Wawrinka într-un clasic de 5 seturi!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 30 ianuarie 2015

Novak Djokovici l-a învins în această după-amiază pe Stanislas Wawrinka într-un meci extraordinar, decis după 5 seturi, scor 7-6, 3-6, 6-4, 4-6, 6-0.

După un prim set echilibrat ajuns la tie-break şi cîştigat de Djokovici, Stan a revenit şi a adus aminte de întîlnirile din ultimii ani de la Australian Open, ambele încheiate în setul decisiv.

La fel s-a întîmplat şi acum după ce Wawrinka a egalat din nou la seturi, dar numărul 1 mondial a fost mult prea puternic în ultima parte a confruntării. Djokovici nu i-a dat nici o şansă elveţianului şi l-a învins categoric, scor 6-0.

În finala de duminică dimineaţă, liveSCORE pe GSP.RO de la 10:30, Djokovici îl va întîlni pe Andy Murray, cel care a trecut ieri de Berdych în 4 seturi.