VIDEO Dramatism în Cupa Asiei! Australia a cîştigat în prelungiri după ce a fost egalată în ultimul minut regulamentar

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 31 ianuarie 2015

Australia a cîştigat Cupa Asiei după ce s-au impus în faţa Coreei de Sud, într-o finală dramatică, disputată la Sydney,

Australienii au cîştigat cu 2-1, scor stabilit după două reprize de prelungiri. Mijlocaşul australian Massimo Luongo a deschis scorul în minutul 45, dar coreenii au egalat în minutul 93 şi meciul a avut nevoie de prelungiri.

În minutul 106, atacantul James Troisi a marcat golul victoriei şi a adus trofeul australienilor.

Acesta a fost primul trofeu cîştigat de Australia, echipă aflată la a treia participare la Cupa Asiei.

Vezi aici video

Pe locul al treilea s-a clasat naţionala Emiratelor Arabe Unite, care a cîştigat cu 3-2 meciul contra Irakului.