Stranieri

Răzvan Lucescu, ajutat de Pantelis Kapetanos să cîştige după 5 etape » Skoda Xanthi a cîştigat greu meciul cu Levadiakos

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 01 februarie 2015

După ultimele 5 meciuri în campionatul Greciei fără victorie, astăzi Skoda Xanthi, echipa pregătită de Răzvan Lucescu, a reuşit să cîştige pe terenul lui Levadiakos, scor 2-1.

Trupa românului a deschis scorul încă din prima repriză, cînd, în minutul 29, Ghomasi a marcat dintr-o pasă a lui Cleyton, iar 10 minute mai tîrziu Levadiakos a rămas în 10 oameni după ce Zito a văzut cartonaşul roşu.

Deşi în inferioritate numerică, gazdele au egalat la începutul reprizei secunde prin Vukcevici. Xanthi a revenit şi în minutul 59, fostul jucător al Stelei, Pantelis Kapetanos a stabilit scorul final.

Skoda Xanthi ocupă locul 7, cu 31 de puncte, după 21 de etape, şi este la 4 lungimi în spatele primului loc care duce în play-off-ul pentru calificarea în Europa League.