CM 2014

VIDEO Meci nebun între Barcelona şi Villarreal » Trei goluri în patru minute

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 02 februarie 2015

Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din acest început de an s-a disputat aseară în Spania, între Barcelona şi Villarreal.

Catalanii s-au impus cu scorul de 3-2, după ce au fost conduşi de două ori, cu 1-0 şi 2-1.

Villarreal a deschis scorul cu noroc, după ce rusul  Cheryshev, împrumutat de la Real Madrid, a deviat în poartă un şut care se ducea mult pe lîngă. Catalanii au egalat în ultimul minut al primei reprize, prin Neymar, care a profitat de o respingere greşită a portarlui Asenjo.

Vezi aici video

În repriza a doua, cei de la Villarreal au început mai bine, iar Giovani dos Santos, jucător crescut de Barcelona, a profitat de gafa lui Pique şi i-a pasat lui Vietto, care a înscris cu un şut din 6 metri.

Jucătorii lui Luis Enrique au egalat la faza imediat următoare prin Rafinha, care a marcat cu un şut din 7 metri. Trei minute mai tîrziu, Lionel Messi a înscris golul victoriei cu un şut cu piciorul drept, de la 16 metri.

După această victorie, Barcelona are 50 de puncte, cu unul mai puţin decît Real Madrid, care are un meci în minus, pe care îl va juca miercuri contra Sevillei.