Amicale

Ceva nu merge! » Dinamo nu s-a făcut de rîs, dar nici n-a emis prea multe pretenţii cu Lokomotiv Moscova: 0-1

La prima partidă de la revenirea la Dinamo, Naumovski a fost providențial

Articol de Victor Vrînceanu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Scorul putea fi mai mare în favoarea locului 5 din Rusia. Noroc cu Naumovski, care a avut mai multe intervenţii salvatoare.

Cum-necum, pînă spre finalul partidei, dinamoviştii izbutiseră să fie egalii mult mai puternicilor adversari. Cu şansă, cu Bărboianu respingînd de pe linia porţii şi cu Naumovski providenţial în mai multe situaţii.

Totuşi, în minutul 80, veteranul ruşilor, Roman Pavliucenko, i-a furat lui Teja iluzia unui egal cu un şut de efect din marginea careului mare. Apoi, Gavrilă putea egala din lovitură liberă, dar portarul moscoviţilor a scos mingea din vinclu!

În ciuda înfrîngerii şi a unor momente de neatenţie ale lui Elhamed şi Bărboianu, care au pasat aiurea, "cîinii" au arătat şi destule lucruri bune, punînd în pericol poarta lui Lokomotiv, în special prin Cosmin Matei şi Dorin Rotariu. Din păcate, lipseşte inspiraţia din faţa porţii adverse, astfel că s-a ajuns la al 4-lea eşec din 5 amicale!

Dinamo - Locomotiv Moscova (Rusia, I)    0-1
Au marcat: Pavliucenko (80)

Dinamo: Naumovski - Bărboianu, L. Goian (46 A. Cordoş), Durimel, Sergio Rodrigues (46 Fai) - Boubacar (46 M. Cristescu), N. Grigore (5 Elhamed) - C. Matei (65 Gavrilă), D. Rotariu (46 Alexe), Grozav (70 Henrique) - M. Niculae (65 Bilinski). Antrenor: Mihai Teja

Lokomotiv: Abaev - Pejcinovici, Corluka, Mîhalîk, Durica - Şişkin, Kasaev - Fernandes, Boussoufa, Samedov - Niasse. Antrenor: Miodrag Bozovici. Au mai jucat: Pavliucenko, Maicon

Rezultatele lui Dinamo din această iarnă:
1-3 cu Bursaspor (Turcia, I)
1-0 cu Aue (Germania, II)
1-3 cu Guangzou R&F (China, I)
1-7 cu Danemarca U21
0-1 cu Lokomotiv Moscova (Rusia, I)

"Grigore a ieşit în minutul 5, accidentat, dar nu e ceva grav. Teja a dorit să-l menajeze şi l-a introdus pe Elhamed în locul său" (Daniel Stanciu, manager Dinamo, la DigiSport)

"Băieţii s-au mişcat binişor, trebuie să ne gîndim că nu e uşor nici pentru ei. Am avut pregătire şi în ziua meciului, iar Locomotiv este o echipă foarte puternică" (Mihai Teja, antrenor Dinamo)