Amicale

Cu emoţia-n suflet » CSU Craiova s-a impus la limită în amicalul cu Jagiellonia, 2-1

Oltenii au fost îmbiaţi la fotbal de un apus de soare superb în Belek

Articol de Eduard Apostol  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Bawab şi Mateiu i-au executat pe adversari, după ce oltenii au ratat într-o veselie, iar "leşii" au fost cît p-aci să-i pedepsească.

Craiovenii au prins iar gustul victoriei după o serie de patru meciuri fără succes, dintre care trei remize. Elevii lui Cârţu şi Săndoi i-au dovedit aseară pe polonezii de la Jagiellonia (2-1), după o partidă deschisă, cu peste 10 ocazii la ambele porţi.

"Juveţii" au marcat prin Bawab, "cap" la vinclu după centrarea lui Achim, au fost penalizaţi de arbitrul-supraponderal-pensionar cu un 11 metri, iar Mateiu a adus victoria după o pasă a lui Brandan.

În afara ocaziilor în care s-a afirmat Straton, Herghelegiu, Luciano şi Ivan ar mai fi putut, fiecare, să mai puncteze. S-au mişcat bine şi cei aflaţi în teste, Ericson, din Capul Verde, şi Luciano, argentinian, fîşneţi şi tupeişti în joc.

CS Universitatea - Jagiellonia 2-1 (1-1)
Au marcat: Bawab (20), Mateiu (74) / Gajos (27-pen)

CSU - prima repriză: C. Straton - S. Achim, Frăsinescu, Acka, Sin - Madson, Tîrnăcop - A. Manea, Bawab, Varga - A. Ivan.

CSU - a doua repriză: C. Straton - Marcu, Kay, Izvoranu, Briceag - Mateiu, Brandan - Luciano, Băluţă, Ericson (A. Ivan 84) - Herghelegiu. Antrenor Emil Săndoi