VIDEO Meci nebun pe San Mames! Barcelona a învins Athletic Bilbao, scor 5-2, şi se aproprie ameninţător de Real Madrid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 09 februarie 2015

Barcelona a profitat de pasul greşit făcut de Real Madrid, care a pierdut cu Atletico Madrid, scor 0-4, şi s-a apropiat la un punct de liderul din La Liga.

Catalanii au învins Atheltico Bilbao, scor 5-2 şi sînt la un punct în urma marii rivale Real Madrid.

Vezi aici video de la meci!

Leo Messi a deschis scorul în minutul 15, printr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Şutul său a fost deviat de zid şi l-a păcălit pe portarul advers.

Jucătorii lui Luis Enrique au intrat la pauză cu două goluri avanjat, după ce Luis Suarez a marcat în minutul 26 cu un şut de la marginea careului.

În minutul 59, Bilbao a redus din diferenţă după reuşita lui Mikel Rico, acesta înscriind cu un şut din trei metri.

În minutul 62, Barcelona a refăcut diferenţa de două goluri, după ce şutul lui Leo Messi a fost deviat în proprie poartă de De Marcos. Două minute mai tîrziu, Neymar a majorat diferenţa şi a eliminat emoţiile victoriei.

Bascii s-au apropiat din nou de catalani după ce Aduriz a marcat în minutul 66, dar acesta a fost ultimul gol marcat de Bilbao.

Scorul final a fost stabilit de Pedro, în minutul 86, cu un şut din cinci metri, după pasa lui Busquets.

După 22 de etapte, Barcelona se află pe locul doi, cu 53 de puncte acumulate.