Portarul Boubacar Barry este noul erou al Coastei de Fildeş, care a învins Ghana la penalty-uri şi a cîştigat Cupa Africii pe Naţiuni

+2 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 09 februarie 2015

Coasta de Fildeş şi Ghana au ajuns în ultimul act al Cupei Africii pe Naţiuni şi, după 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0, iar meciul a ajuns la prelungiri şi apoi la penalty-uri.

Coasta de Fildeş s-a impus la penalty-uri cu scorul de 9-8, iar penalty-ul decisiv a fost transformat de portarul Boubacar Barry.

Ivorienii au început foarte prost penalty-urile şi le-au ratat primele două, prin Bony şi Tallo. Ghanezii nu au profitat şi au ratat al treilea şi al patrulea penalty executat.

Următorii jucători care au executat penalty-uri nu au ratat şi a venit rîndul portarilor să execute. Ghanezul Razek a executat slab şi i-ar permis lui Barry să apere. Portarul ivorian a transformat penalty-ul decisiv şi a adus trofeul ivorienilor.