Tenis

Monica Niculescu, eliminată în "optimile" turneului de la Antwerp de marea absentă a Spaniei la Fed Cup

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 12 February 2015

Monica Niculescu, locul 57 WTA, a fost eliminată în optimile turneului de la Antwerp, după ce a pierdut în faţa spanioloaicei Carla Suarez Navarro, locul 17 WTA, scor 6-4, 0-6, 2-6.

Monica Niculescu a început foarte bine primul set şi a făcut două break-uri şi a condus cu 3-0. dar Suarez Navarro a egalat situaţia. La scorul de 4-4, românca a cîştigat iar pe serviciul adversarei şi a cîştigat cu 6-4 primul set, după o oră de joc.

Suarez Navarro a început în forţă al doilea set şi a făcut două break-uri pe serviciul româncei şi a cîştigat cu 6-0, după jumătate de oră.

În setul decisiv, Niculescu a cedat din nou presiunii puse de Suarez Navarro şi spanioloaica a condus cu 5-1. Suarez Navarro a servit pentru meci, dar Niculescu a reuşit break-ul şi a mai rămas în set. Iberica a făcut imediat re-break şi a cîştigat jocul.