Cupa Ligii

FOTO şi VIDEO Pandurii - Dinamo 2-1 » S-a întors brazilianul! Eric a sfidat kilogramele în plus şi a avut nevoie de doar cîteva secunde ca să fie decisiv

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 17 februarie 2015

Pandurii a învins Dinamo, scor 2-1, în prima manşă a semifinalelor Cupei Ligii. Returul va avea loc pe 11 martie.

Vezi aici meciul liveTEXT

Pandurii - Dinamo 2-1 ( M.Roman II 8', Eric 83'/ Filip 78') - VIDEO

Jucătorii lui Edi Iordănescu au început bine meciul şi au deschis scorul în minutul opt, prin Mihai Roman II, care s-a desprins de marcajul lui Durimel şi a marcat cu un şut printre picioarele lui Farnolle.

Dinamo nu a reuşit să pună presiune pe adversar şi nu şi-a creat nici o ocazie periculoasă. Jucătorii lui Teja au egalat în minutul 78, după ce au profitat de o ieşire eronată a fundaşilor gorjeni. Marius Niculae a scăpat singur cu Gliwa, a şutat în bară, iar fundaşul Filip a împins mingea în poartă, la singurul şut pe poartă al "cîinilor".

Eric a adus victoria pentru Pandurii, în minutul 84, la cîteva secunde de la intrarea pe teren. Brazilianul a profitat de o respingere greşită a lui Nedelcearu şi a şutat de la 12 metri, pe colţul lung al porţii lui Farnolle.

Echipele de start:

Pandurii: Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton, Pintilii, Nistor - Buleică, Nicoară - Roman
Rezerve: Stanca, Pleaşcă, Matulevicius, Eric, Şandru, Mrzljak, Shalaj

Dinamo: Farnolle - Barboianu, Durimel, Nedelcearu, S. Filip - Cristescu, Elhamed - Lazăr, Alexe, Grozav - M. Niculae
Rezerve: Marc, Bunoza, Rotariu, Bilinski, Fai, Boubacar, Gavrilă