Europa League

Centralul de la Guingamp - Dinamo Kiev 2-1 pus la zid pentru prestaţie: "Cel mai slab arbitru din lume ne-a ucis!"

Vincici îl elimină pe Belhanda. Kievul era în 9! // Foto: Reuters

Articol de Răzvan Luţac  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Aşa l-a descris presa vecină pe ex-iugoslav, care a eliminat uşor doi jucători la 1-0 pentru oaspeţi, în doar şase minute (39, 45). Ucrainenii acuză dur prestaţia slovenului Vincici.

"Ne vor afară. Le e frică să trimită echipe aici", au tunat ziariştii ucraineni după ce Dinamo Kiev a pierdut la Guingamp, 1-2. Trupa care a învins tur-retur Steaua în toamnă (3-1, 2-0) a condus, gol Veloso (18).

După care arbitrul sloven Vincici, "clovnul", după cum l-a numit televiziunea ICTV, l-a eliminat direct, pentru o piedică!, pe Iarmolenko (39). Mijlocaşul întrerupsese jocul fiindcă un coleg, Sidorciuk, sîngera şi se tăvălea pe jos.

"Accidentat serios, e la spital. Doar arbitrul n-a văzut", s-a plîns antrenorul Rebrov. După doar 6 minute, Belhanda a luat şi el "roşu" fiindcă a lovit cu piciorul un adversar. Iar gazdele, în 11, au întors în repriza a doua (72, 75). 2-1.

Imediat, wikipedia "centralului" a fost vandalizată. Iar reţelele de socializare au fost înţesate de mii de comentarii ameninţătoare!

"Jucătorii mei vor fi furioşi în retur. S-au bătut ca nişte eroi. Lens abia mai poate călca, Sidorciuk era accidentat serios, la spital" (Serghei Rebrov, antrenor Dinamo)