VIDEO Robbeniada » Arjen Robben zboară: două goluri, două assisturi şi Bayern face spectacol, 6-0 cu Paderborn

Robben (dreapta), în căutarea penaltyului. Plonjonul său lîngă Hartherz a fost convingător // Foto: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Bavarezii s-au blocat la Lvov, 0-0 cu Şahtior în Ligă, dar s-au răzbunat pe Paderborn în campionat.

Adversarii lui Bayern parcă sînt din plastilină în Bundesliga. După 8-0 cu Hamburg, roş-albaştrii lui Pep au uitat de egalul din Champions League, de marţi, şi au mai găsit un sparring-partner în campionat: Paderborn. 2-0 la pauză, 6-0 la final.

Robben, irezistibil în 2015, a accelerat şi ieri jocul. La 2-0, în minutul 62, a provocat un penalty şi eliminarea lui Hartherz. Olandezul a transformat, apoi a mai marcat o dată. Plus două pase decisive. Acesta e sezonul-Robben!

O performanţă şi pentru Guardiola. Cu Barcelona, nu reuşise niciodată două victorii consecutive la cel puţin 6 goluri diferenţă. Cu Bayern, poate!

16 goluri are Robben în 18 meciuri de Bundesliga în acest sezon

5 assisturi a reuşit aripa olandeză pentru Bayern în campionat

"Vrem să avem mingea cît mai mult, de aceea l-am adus pe Xabi Alonso. Însă, dacă trebuie să se apere, să alerge după adversar, Xabi e cel mai slab jucător din lume" (Pep Guardiola, antrenor Bayern)