VIDEO&FOTO » OSCAR vişiniu » Thriller în Ghencea: Rapidul renaşte, după ce umileşte Steaua!

+28 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 22 February 2015

Rapidul a produs surpriza acestei prime etape a returului, după ce a reuşit s-o învingă în deplasare pe Steaua cu scorul de 1-0, prin golul lui Gecov.
Prima parte a meciului l-a scos în evidenţă pe Paul Papp, care, în minutul 13, a primit o centrare de la Tănase şi mingea trimisă de el loveşte bara.

În ultimul minut al primei reprize, Daniel Niculae se trezeşte cu o minge pe frunte, dar reluarea acestuia este slabă şi balonul se duce mult peste poarta lui Cojocaru.

Golul a căzut după o oră de joc, cînd Gecov a fost găsit liber în careu, unde şi-a făcut o preluare perfectă şi nu i-a mai dat nici o şansă portarului roş-albaştrilor.

Vezi desfăşurarea liveTEXT a partidei

Vezi VIDEO cu golul lui Gecov

***

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru - Papp, Luchin, Varela, Guilherme - Filip, Breeveld - Ad. Popa, Chipciu, Tănase (cpt.) - Ţucudean
Rezerve: Niţă - Iancu, Stanciu, Toşca, Rusescu, Neagu, Bourceanu

Rapid: Buchta – Săpunaru (cpt.), Borda, Cmvos, Josl – Gecov,  Garay – Meulens, Pancu, Niculae – Benson
Rezerve: Bornescu, J. Oriol, Sapina, A. Dan, Cerlincă, Rui Miguel, N. Vasile

***

UPDATE / În acest moment pe stadionul Ghencea s-au strîns în jur de 5.000 de suporteri, fanii giuleşteni şi-au ocupat şi ei locurile în tribune. Sînt 2.000 de fani ai Rapidului care îşi încurajează frenetic echipa. Deocamdată, steliştii prezenţi la stadion refuză să îşi încurajeze favoriţii.

----------------------------------------------------------------------------------------------

STEAUA VS RAPID în Liga 1: 111 jocuri - 43 victorii Steaua - 41 remize - 27 victorii Rapid

Steaua gazdă: 55 jocuri - 23 victorii Steaua - 21 remize - 11 victorii Rapid:

-04 mai 2011, Steaua-Rapid 0-1 a fost ultimul succes izbutit de giuleşteni în faţa rivalei. Singurul gol al partidei l-a reuşit Daniel Pancu, cel care a înscris de 5 ori în poarta "roş-albaştrilor". Au urmat 2 victorii în campionat pentru Steaua, ultima chiar în tur,  scor 3-1 (Keşeru, Popa, Chipciu / Pancu), şi 3 rezultate de egalitate. În toamnă, "elevii" lui Costel Gâlcă s-au impus şi în Cupa Ligii cu 2-1.