Tenis

Horia Tecău s-a calificat în semifinalele turneului de la Dubai » În sferturi l-a învins pe Robert Lindstedt

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 26 februarie 2015

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, favoriţi numărul doi ai probei de dublu a turneului ATP de la Dubai, s-au calificat în semifinale.

Tecău şi Rojer au trecut de perechea Matkowski şi Robert Lindstedt, fostul partener al românului. Românul şi olandezul au cedat un break în primul set, pe care l-au pierdut cu scorul de 6-4.

Tecău şi Rojer s-au revanşat în al doilea set, pe care l-au cîştigat tot la un break diferenţă, 7-5, şi au trimis meciul în super tie-break. Favoriţii au jucat mai bine în momentele decisive şi s-au impus cu 7-5.

În semifinale, Tecău şi Rojer vor evolua contra învingătorilor din partida Rohan Bopanna/Daniel Nestor - Jamie Murray/John Peers.

Pentru accederea în semifinale, românul şi partenerul său vor primi un cec de 31.730 de dolari şi 180 puncte ATP în clasamentul de dublu.