Cupa Romaniei

Şansă irosită » U Cluj a obţinut doar o remiză cu CFR, 0-0, deşi a avut un om în plus aproape tot meciul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 04 March 2015

U Cluj a ratat o şansă uriaşă de a lua o opţiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României. Cu un om în plus aproape tot meciul, "şepcile roşii" au terminat la egalitate, 0-0 cu CFR, în prima manşă a semifinalelor Cupei României.

Cu un nou antrenor nou pe bancă, Adrian Falub, "studenţii" puteau da lovitura pe terenul marii rivale. În minutul 8 al partidei, Ene a fost eliminat după ce l-a faultat în careu pe Valentin Lemnaru. Atacantul Universităţii a ratat însă lovitura de pedeapsă, Mincă reuşind să se opună.

Ceppelini a luat la ţintă transversala porţii adverse în minutul 24, după o reluare din lovitură liberă de la marginea careului. În rest, gazdele au izbutit să închidă jocul şi să anuleze orice tentativă de ocazie a ”studenţilor”.

Returul va avea loc pe Cluj Arena, pe 1 aprilie, la ora 21:30, pe sportro şi liveTEXT pe GSP.RO.

FINAL
Min 87 - Galben şi pentru Larie
Min 79 - Pase spectaculoase între Calcan şi Kovacs, însă ultimul îşi prelungeşte balonul în drumul spre poartă şi este blocat de Mincă
Min 24 - Ceppelini trimite în bară din lovitură liberă de la marginea careului
Min 21 - Kovacs cade uşor în careu, iar U Cluj nu mai primeşte şi un al doilea penalty, în ciuda protestelor
Min 9 - Lemnaru ratează! Atacantul "şepcilor roşii" şutează slab din penalty, iar Mincă reuşeşte să respingă
Min 8 - Roşu pentru Ene! Robert Dumitru îl elimină pe fundaşul gazdelor, care era ultimul apărător
Min 8 - Penalty pentru U Cluj!
Ene îl bruschează pe Lemnaru, iar arbitrul arată punctul cu var
Min 6 - Ceppelini şutează din lovitură liberă de la 20 de metri, însă Mincă respinge peste poartă