Stranieri

VIDEO ”Luce”, şoc în prelungiri! » Şahtior a fost egalată pe final de Metalist, chiar dacă avea un om în plus

Departe de Doneţk din cauza conflictului din regiunea Donbas, Lucescu are un campionat dificil, cu 3 înfrîngeri şi două egaluri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Deşi în superioritate numerică o întreagă repriză secundă, echipa lui Mircea Lucescu a fost egalată în minutul 90+3.

Remiză cu iz de eşec pentru Şahtiorul lui Mircea Lucescu, aseară, la Lvov, cu Metalist (2-2). Iertaţi şi de-un penalty în minutul 87, "minerii" au intrat în prelungiri cu avantaj pe tabelă, 2-1. Au neglijat însă complet faza defensivă şi s-au văzut egalaţi în ultima secundă: "cap" Priomov, nemarcat, la centrarea lui Bobko (90+3).

Remiza e cu atît mai amară cu cît campioana Ucrainei, la ultima repetiţie înaintea returului cu Bayern, din "optimile" Ligii, a avut şi superioritate numerică o repriză, după eliminarea lui Rizuk (45+3).

În urma penalty-ului provocat de fundaşul lui Metalist, Srna a restabilit egalitatea de la punctul cu var, 1-1, şi a dat semnalul unei ofensive totale a "minerilor". Cu ocazii care mai de care mai mare, însă doar un gol, marcat de Luiz Adriano (72).

7 puncte va avea Lucescu în spatele liderului, dacă Dinamo Kiev cîştigă azi cu Olimpik. Titlul pare pierdut