Tenis

Alexandra Dulgheru n-a mai rezistat fizic şi a pierdut finala de la Kuala Lumpur contra lui Caroline Wozniacki

+1 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 08 March 2015

Alexandra Dulgheru a pierdut finala de la Kuala Lumpur în faţa fostului lider mondial Caroline Wozniacki, scor 4-6, 6-2, 6-1.
La scorul de 1-1 o ploaie le-a scos din mînă pe cele două jucătoare, iar timp de două ore cele acestea au stat la cabine. După revenire, Alexandra Dulgheru, locul 94 WTA, şi-a adjudecat primul set.

În cel de-al doilea set, jucătoarea din Danemarca, locul 5 WTA, şi-a revenit şi nu i-a mai dat nici o şansă româncei. Ultimul set a fost cel în care românca a cedat fizic şi Wozniacki s-a impus lejer cu 6-1.

Pentru a ajunge în această fază a competiţiei, Dulgheru, locul 94 WTA, le-a învins, pe rînd, pe Sabine Lisicki, Ying-Ying Duan, Julia Goerges şi Jarmila Gajdosova.

Pentru calificarea în finală, Alexandra Dulgheru a cîştigat 180 de puncte WTA şi un premiu în valoare de 21.400 de dolari.

4-2
Românca nu are probleme pe propriul serviciu, dar Wozniacki va servi cu mingi noi
4-1
Wozniacki îşi continuă recitalul şi cîştigă pe propriul serviciu
3-1
Alexandra reuşeşte un lung de linie frumos şi o forţează pe Wozniacki să trimită afară
3-0
Wozniacki a început în forţă setul doi în care Alexandra a reuşit să cîştige doar un schimb de mingi
2-0 Brake
la 0 reuşit de Wozniacki. 8 puncte consecutive a reuşit numărul 5 WTA
1-0
Game alb pentru Wozniacki. Jucătoarea daneză a reuşit doi aşi consecutivi
A început setul secund! Wozniacki serveşte!

4-6 Alexandra trimite puternic un serviciu şi Wozniacki loveşte mingea greşit. Românca ia primul set şi e cu un pas mai aproape de titlu
4-5 Break
reuşit de Alexandra, care va servi pentru cîştigarea primului set
4-4
Alexandra îşi face serviciul fără nici un fel de problemă şi meciul rămîne echilibrat
4-3
Wozniacki revine în joc şi preia controlul partidei după ce cîştigă pe propriul serviciu
3-3 Re-break
reuşit de Wozniacki şi jucătoarea daneză revine în meci
2-3
Jucătoarea din Danemarca cîştigă pe propriul serviciu, românca reuşind să triumfe doar într-un singur schimb de mingi
1-3
Românca îşi face serviciul şi se distanţează la două game-uri de Wozniacki
1-2
Alexandra Dulgheru reuşeşte break-ul şi preia conducerea
Meciul s-a reluat de la scorul de 1-1 şi avantaj pentru româncă!

UPDATE: 14:00 / Organizatorii reuşiseră să usuce suprafaţa de joc, iar jucătoarele erau pregătite să revină pe teren, însă o nouă rafală de ploaie a luat cu asalt arena şi meciul rămîne în continuare întrerupt.

1-1 Meciul este întrerupt din cauza ploii. În momentul opririi jocului Alexandra Dulgheru avea avanataj