Liga Campionilor

FOTO şi VIDEO » Bayern Munchen o umileşte pe Şahtior, scor 7-0 » PSG se califică după prelungiri

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 11 March 2015

Astăzi s-au disputat două meciuri din returul optimilior UEFA Champions League. Bayern Munchen s-a calificat lejer, iar meciul Chelsea - PSG a avut nevoie de prelungiri.

După primele 90 de minute, meciul dintre Chelsea şi PSG s-a terminat la fel ca în tur, 1-1, şi partida a intrat in prelungiri. Francezii au jucat în 10 din minutul 30, după eliminarea lui Zlatan Ibrahimovici.

În prelungiri, Chelsea a trecut din nou în avantaj, după ce Eden Hazard a marcat din penalty, în minutul 96.

Jucătorii lui Laureant Blanc nu au cedat şi au marcat golul egalizator prin căpitanul Thiago Silva. Fundaşul a înscris cu o lovitură de cap în minutul 113 şi a adus calificarea pentru PSG.

Chelsea -  PSG 2-2

(Cahill 80', Hazard 96' pen. /David Luiz 85', Thiago Silva 113') - VIDEO

Chelsea: Courtois -  Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta -  Ramires, Matci - Oscar, Fàbregas, Hazard - Diego Costa

PSG: Sirigu -Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Verratti, Thiago Motta, Matuidi - Cavani, Ibrahimovici, Pastore

Şahtior, călcată în picioare în Germania

Bayern Munchen a avut o misiune uşoară cu Bayern Munchen şi a învins-o cu 7-0 pe Şahtior. Elevii lui Mircea Lucescu au rămăs în 10 oameni din minutul 3, după ce Olexandr Kucher l-a faultat în careu pe Mario Gotze, iar arbitrul partidei a dictat penalty.

Din acel moment, jucătorii lui Guardiola nu au avut nici o problemă în a marca şi a-şi asigura calificarea în "sferturi".

Bayern Munchen -  Şahtior Doneţk 7-0

(T.Muller 3',51', Boateng 33', Ribery 49', Badstuber 63', Lewandowski 75', Gotze 88') - VIDEO

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger - Robben, Götze, Müller, Ribéry - Lewandowski

Şahtior: Pyatov - Srna, Kucer, Rakitskiy, Shevchuk - Stepanenko - Costa, Fred, Teixeira, Taison - Adriano