VIDEO Premier League, game over? Chelsea se distanţează de City, după egalul cu Southampton

Diego Costa, foto: reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 15 March 2015

Chelsea s-a distanţat la 6 puncte de Manchester City, avînd şi un meci mai puţin disputat în Premier League. Trupa lui Jose Mourinho a remizat cu Southampton, scor 1-1. Florin Gardoş a fost doar rezervă la oaspeţi

Diego Costa a marcat pentru albaştri în minutul 11 şi a trecut în fruntea clasamentului golgheterilor din Premier League, cu 18 reuşite. Chelsea nu a reuşit să ţină de rezultat decît 8 minute, Matici faultînd în careu şi dîndu-i oportunitatea lui Dusan Tadici de a-şi trece numele pe lista marcatorilor.

VIDEO CU GOLURILE AICI

În ciuda unui final furibund de meci pentru echipa lui Jose Mourinho, Chelsea nu şi-a adjudecat cele 3 puncte care ar fi desprins-o definitiv de urmăritoare. Oricum, echipa de pe Stamford Bridge stă foarte bine în clasament, cu un avans de 6 puncte faţă de City, care a pierdut ieri la Burnley, scor 0-1.

Chelsea are şi un meci restanţă, cu 9 etape înainte de finalul Premier League.