Tenis

Supervictorie! Halep este în semifinale la Indian Wells! A învins-o pe Navarro după aproape 2 ore

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 19 martie 2015

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, după victoria în faţa Carlei Suarez Navarro, scor 5-7 6-1 6-1.
Halep preia conducerea în duelurile directe cu Carla Suarez Navarro, scor 5-4, după succesul de astăzi.

Românca a părut absentă în prima parte a jocului, cînd i-a permis ibericei să se distanţeze la 4-0. Chiar dacă a egalat, Simona a făcut-o mai mult datorită unor greşeli ale adversarei, iar pînă la urmă a cedat cu 5-7.

În setul secund, lucrurile au început să reintre la normal. Schimburile au rămas echilibrate, însă Simona a încetat să mai fie pasivă şi a trecut la controlul meciului. Au urmat 13 game-uri din care românca a cîştigat 12!

Cu acest succes, Simona îşi egalează performanţa de anul trecut la turneul american. Atunci, a fost eliminată de Agnieszka Radwanska, 3-6, 4-6. Acum va evolua împotriva învingătoarei dintre Serena Williams şi Timea Bacsinszky.

SETUL III
6-1 Simona închide meciul fără emoţii după aproape două ore de joc!
5-1 BREAK SIMONA!
Carla Suarez Navarro greşeşte foarte mult şi îi mai face cîteva cadouri Simonei
4-1
Game alb pentru Simona, care serveşte tot mai bine. Suarez Navarro şi-a chemat antrenorul pentru a găsi o soluţie pentru jocul româncei
3-1 BREAK SIMONA! Halep se îndreaptă din ce în ce mai sigur spre victorie. Mai implicată în schimburile de mingi, acum pune presiune pe Navarro şi o forţează să greşească tot mai mult

6-1 BREAK SIMONA!
Halep e back in business! Românca pare să-şi fi revenit după deziluzia din primul set
5-1
Game foarte lung la capătul căruia Simona reuşeşte să îşi menţină avantajul de două break-uri
4-1 BREAK SIMONA!
Mult mai incisivă în atac, Halep reuşeşte încă un break, la a treia oportunitate
3-1
Game reuşit pe serviciul Simonei, care serveşte mult mai bine ca în primul set
2-1 BREAK SIMONA!
Cu ceva noroc, Simona obţine primul break în setul doi. Românca este însă în continuare departe de cel mai bun joc al ei
1-1
Halep îşi face serviciul, profitînd de două mingi trimise greşit de iberică. Încheie game-ul însă cu un lung de linie superb
0-1
Simona încearcă să fie mai agresivă în joc, dar îi lipseşte răbdarea în timpul loviturilor

SETUL I
5-7
Iberica îşi adjudecă primul set, după ce iniţial Halep salvase o primă oportunitate de break
3-4 BREAK SIMONA!
Simona dă semne de revenire! Românca e mult mai agresivă şi mult mai sigură pe loviturile ei
2-4
Halep îşi face pentru prima dată serviciul, reuşind o diagonală superbă la care iberica n-a mai putut ajunge
1-4 BREAK SIMONA!
Halep profită şi ea de o cădere în jocul lui Suarez Navarro, însă iese la rampă doar cu ultimul punct cîştigător
0-4
Simona nu reuşeşte să intre în meci. Greşeala după greşeală pentru jucătoarea noastră, care încă nu a reuşit să cîştige un game
0-3
Nici o problemă pentru Suarez Navarro în a-şi face serviciul. Halep continuă să facă greşeli la mingi uşoare
0-2 Schimburi lungi de mingi între cele două jucătoare. O ezitare a româncei la fileu îi permite jucătoarei din Spania să obţină primele mingi de break. Suarez Navarro profită de noi erori ale româncei şi, la a treia încercare, reuşeşte break-ul
0-1 Carla Suarez Navarro începe bine meciul cu Halep, însă românca a reuşit deja două lovituri foarte bune