VIDEO De neoprit! CSMS Iaşi a cîştigat şi în faţa Universităţii Cluj, scor 2-0

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 23 martie 2015

CSMS Iaşi a învins pe teren propriu Universitatea Cluj, scor 2-0, iar formaţia moldavă a urcat pe locul 9, cu 28 de puncte.
Moldovenii au deschis scorul în minutul 38 prin Ovidiu Mihalache, care a fost găsit bine de centrarea lui Enescu. Ardelenii au avut şansa egalării la ultima fază a primei reprize, cînd Vlad Morar a executat o lovitură liberă în zid, după care balonul a ajuns tot la el, iar şutul trimis de acesta a trecut de puţin pe lîngă buturile lui Grahovac.

Repriza secundă a început cu o simulare grosolană în careu a lui Golubovici, care nu l-a impresionat pe arbitrul George Găman, acesta arătîndu-i fotbalistului ieşean cartonaşul galben.

Sub lupa unui arbitraj impecabil al brigăzii conduse de "centralul" în vîrstă de 30 de ani s-a marcat şi golul doi. Golubovici a înscris cu capul de la 9 metri, după o ieşire hazardată a lui Panagopoulos. Astfel, CSMS Iaşi a ajuns la şase meciuri consecutive în care n-a cunoscut gustul înfrîngerii.

După etapa a XXIII-a, Universitatea Cluj s-a afundat şi mai mult în zona periculoasă a clasamentului, unde ocupă poziţia a 15-a, cu 20 de puncte.