Tenis

Momentele cheie ale victoriei Simonei Halep: ”Nu se poate aşa ceva!”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 31 martie 2015

Simona Halep a învins-o pe Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5, şi s-a calificat în sferturi la turneul din Miami. În timpul setului secund au existat însă două momente care au schimbat soarta partidei.

Pennetta avea 5-2 în setul secund, iar meciul se îndrepta spre decisiv. Simona s-a aşezat pe scaun, acoperindu-şi capul cu un prosop. Tentativa sa de a-şi calma nervii a funcţionat, pentru că imediat a cîştigat primul game pe propriul serviciu al setului.

A urmat un al doilea moment în chiar game-ul următor, cînd Pennetta servea pentru cîştigarea setului. La scorul de 5-3 şi 40-40, italianca şi-a pierdut cumpătul din cauza fanilor zgomotoşi ai româncei: ”Nu se poate aşa ceva!”. Aceasta i-a cerut arbitrului să ia imediat măsuri, însă reacţia acestuia n-a putut s-o liniştească: ”O să încerc să îi calmez, dar n-am ce să le fac”.

Au urmat 10 puncte consecutive cîştigate de Halep, care a ajuns să servească pentru cîştigarea meciului, lucru care s-a şi întîmplat.