FOTO şi VIDEO Steaua îşi continuă marşul spre un nou titlu după victoria de azi în faţa lui Gaz Metan

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 05 aprilie 2015

Steaua menţine diferenţa de 7 puncte faţă de ASA Tg. Mureş şi după etapa a XXIV-a, după ce a reuşit să învingă în deplasare Gaz Metan, scor 2-1.

Pe un teren bun, deşi în Mediaş ploua torenţial, Andrei Prepeliţă a deschis scorul după 11 minute de joc, atunci cînd a primit o centrare de pe partea stîngă de la Rusescu. Mijlocaşul defensiv al roş-albaştrilor a reluat din cădere şi a reuşit să-l învingă pe Pleşca.

Medieşenii au reacţionat imediat, iar la 9 minute după deschiderea scorului, Dan Roman a profitat de o eroare a lui Varela, a preluat pe lîngă acesta şi a înscris cu un şut la colţul scurt.

Steaua a dat lovitura de graţie în minutul 52, cînd Adi Popa a creat o fază superbă. "Motoreta" a driblat un adversar, şi-a făcut mingea pe piciorul stîng şi a trimis balonul în bara laterală, după care acesta a intrat în poartă.