VIDEO și FOTO » ASA Tîrgu Mureș - CS U Craiova 2-1 » Mureșenii opresc invincibilitatea oltenilor și sînt la un punct de Steaua

+7 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 11 aprilie 2015

ASA Tg. Mureș a cîștigat derby-ul celor mai în formă echipe din Liga 1, cu CS U Craiova, 2-1, și s-a apropiat la un punct de Steaua. De remarcat reușita de senzație a lui Zicu, pentru 1-0.

VEZI LIVETEXT PARTIDA

Vezi aici video cu golul de 1-0

Vezi aici video cu golul de 2-0

Vezi aici video cu golul de 2-1

Elevii lui Liviu Ciobotariu continuă seria meciurilor fără înfrîngere din acest retur. Mureșenii au deschis scorul exact înainte de pauză, prin golul din minutul 45 al lui Ianis Zicu. Mijlocașul a marcat cu o superexecuție de la 30 de metri, la care Bălgrădean nu a avut nici o șansă.

În a doua parte, cei de la ASA au mai marcat o dată. Ousmane N’Doye a înscris în minutul 66, la două minute după ce a intrat pe teren. Senegalezul l-a învins pe Bălgrădean cu o lovitură de cap din șase metri.

Finalul a fost unul tensionat, după ce Hergelegiu a redus din diferență în minutul 89, cu un șut de la opt metri.

După această victorie, ASA se apropie la un punct de Steaua, care are un meci mai puțin. Cei de la CS U Craiova pierd primul meci după 18 etape și rămîn pe locul patru. Steaua joacă mîine cu Astra, în deplasare.