Moto GP

VIDEO și FOTO Victorie de senzație pentru Valentino Rossi în Marele Premiu al Argentinei! Marc Marquez a căzut după o ciocnire cu "Il Dottore"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 19 April 2015

Astăzi s-a desfășurat cea de-a treia etapă de MotoGP, Marele
Premiu al Argentinei, pe circuitul de la Termas de Rio Hondo, iar Valentino Rossi (Yamaha) s-a clasat primul. "Il Dottore" e lider și în clasamentul general.

Marc Marquez (Repsol Honda) a plecat din pole-position, fiind cel de-al 24-lea din carieră pentru campionul mondial en-titre. Spaniolul a cîștigat 15 dintre ele.

A fost o luptă incredibilă pentru prima poziție între Marquez și
Rossi, spaniolul avînd, la un moment dat un avans de 5 secunde. Italianul a recuperat încîntător însă, după ce pornise de pe 8. Cînd mai erau doar două tururi, Rossi și Marquez s-au ciocnit, spaniolul a căzut de pe motocicletă și a abandonat cursa.

Valentino Rossi a plecat de pe poziția a 8-a, una cu noroc, aceeași din care a cîștigat ultimele două curse: prima etapă din acesta an, din Qatar, și cea de la Phillip Island, de anul trecut. Rossi nu cîștigase niciodată în Argentina!

15. Stefan Bradl (Athinà Forward Racing) + 43.037

N-au încheiat cursa: Yonny Hernandez (Pramac Racing), Marc Marquez (Respol Honda), Hiroshi Aoyama (Repsol Honda)

A comentat ciocnirea cu Marquez

Rossi a urcat pe podium îmbrăcat în tricoul naționalei Argentinei, cu numărul 10, ca semn de admirație pentru Maradona. Italianul a comentat și incidentul cu Marquez: "Marc e genul de pilot care dă mereu sută la sută, o știm cu toții. M-a atins la intrarea în curbă, apoi și la ieșire. Cred că a fost o greșeală a lui. A căzut și îmi pare rău pentru el. Sper că e OK. Fiecare cursă e de totul sau nimic pentru el.

Sînt foarte fericit, am încercat să rămîn concentrat pe toată durata cursei, am două victorii și o să continuu să lupt pînă la final".

În clasamentul general, Rossi e lider (66 puncte), urmat de Dovizioso (60 puncte), Iannone (40), Lorenzo (37) și Marquez (36).