Liga Campionilor

VIDEO + FOTO Se știu toate cele 4 echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor » Calificarea de la Real - Atletico s-a jucat în ultimele minute

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 23 aprilie 2015

Real Madrid și Juventus s-au calificat și ele în semifinalele UEFA Champions League, acolo unde erau așteptate de Bayern Munchen și FC Barcelona.

"Galacticii" au controlat fără nici o problemă meciul retur Atletico Madrid și au reușit să puncteze în ultimele minute prin Chicharito.

Acesta a fost servit excelent de Cristiano Ronaldo și a înscris în poarta goală. Atletico juca din minutul 74 în 10 oameni după ce Arda Turan a fost eliminat. Scorul general al acestei "duble" a fost 1-0.

În celălalt meci Juventus a reușit să țină de rezultat și a terminat la egalitate cu Monaco, scorul final fiind 0-0.

Francezii au controlat partida, au avut și cîteva ocazii, însă campioana Italiei a scăpat de fiecare dată cu fața curată. Scorul general al acestei "duble" a fost 0-1.

Primele două calificate sînt Barcelona și Bayern Munchen. Catalanii s-au impus în fața lui PSG, scor 5-1 la general, iar nemții au lăsat-o acasă pe FC Porto după 7-4 la general.

Tragerea la sorti a semifinalelor va avea loc pe 24 aprilie, la Nyon, in timp ce meciurile din penultimul act sînt programate pe 5/6 şi 12/13 mai.

Finala UEFA Champions League 2015 va avea loc pe Olympiastadion din Berlin, pe 6 iunie.